İZMİR MODERN TAVLA KULÜBÜ LİG KURALLARI

DİKKAT!!!

Tavlada birinci ve en önemli kural centilmenliktir.

Rakibin acemiliğinden veya zaafından yararlanmak centilmenlik dışı davranıştır…
KAYIT VE BAŞLANGIÇ:

Her sezon 8 hafta sürer (yaz sezonları 12 hafta). 7 hafta grup maçları 1 hafta playoff maçları ve kupa maçları yapılır. Biten sezonun ödül töreni bir sonraki sezonun 3. Haftası yapılır. İzmir Modern Tavla Kulübü Liginde yer alabilmek için bir oyuncunun Kayıt Formu`nu önceden doldurmuş olması şartı aranır. Bunun yanında organizasyon komitesinin dernek üyesi olup olmamasına bakmaksızın katılım talebini sebep göstermeksizin reddetme hakları saklıdır.

DİKKAT!!!

Her maçta galip gelen oyuncunun Skor Takip Çizelgesi (STÇ) doldurması ve kayıt masasına teslim etmesi gerekmektedir.
YÜRÜTÜM

Sezonun ilk haftası grup kuraları çekilir ve her oyuncu rakibini öğrenir. Lig toplantılarında rakiplerini bulup maçlarını tamamlar. Rakiplerini tanımayanlar lig direktöründen yardımcı olmasını isteyebilir.

Lig maçlarının toplantı günleri yapılması esastır. Bir oyuncunun sezonun ilk 3 haftasında grup maçlarının %40 ını tamamlamış olması gerekir. 3. Hafta sonunda %40 barajını aşamayan oyuncuların tüm maçları silinir, tüm maçlarından hükmen mağlubiyet almış olur. Sezonun son haftası öncesinde grup maçlarının %80 ini tamamlayamayan oyuncular kalan maçlarında hükmen mağlup olmuş sayılır. Oyuncunun o ona kadar yapmış olduğu maçlar geçerlidir. Mücbir sebepler yönetimin takdirinde olmakla beraber son hafta mazeret kabul edilemez.

Liglerde yer alan bir oyuncu, herhangi bir müsabakasını oynamak için maksimum gayreti gösterir fakat başarılı olamaz ise, durumu lig direktörüne bildirir. Söz konusu maçı herhangi bir sebeple o ana kadar oynamamış olan oyuncu, direktörün uyarısı sonrasında bu sorumluluğunu yine yerine getirmez veya kendisine direktör tarafından da ulaşılamaz ise, oynamış olduğu tüm müsabakalar da silinerek ligden çıkartılır. Oynanmayan maçlar ile ilgili son karar yönetim kurulunundur. Yönetim kurulu yoklama listesini baz alarak gerekli kararı alır. Bu karara itiraz edilemez.

Baraj haftaları ve oranları ile ilgili son karar yönetim kurulunundur. Geçerli mazereti olan oyuncuların durumu yönetim kurulunca belirlenir. Zorunlu hallerde yönetim kurulu sezon takvimini değiştirebilir.

DİKKAT!!!

Sezonun ilk üç haftasında grup maçlarınızın %40 ını, Sezonun son haftasından önce Grup maçlarınızın %80 ini tamamlamanız gerekmektedir.
LİG SİSTEMİ

İzmir Modern Tavla Kulübü liginde her sezon tüm oyuncular kendi kategorilerinde mücadele edecektir. Gruplarda her oyuncu tüm rakipleri ile 1 maç yapar. Maçlarda galip gelen taraf 2, Mağlup gelen taraf 1 puan alır. Hükmen galibiyetler 2 puan, Hükmen mağlubiyetler 0 puandır. Grup maçları bittikten sonra Sezonun 8. Haftası playoff maçları yapılarak lig şampiyonu belirlenecektir. Playofflar’da 3 kere yenilmeyen elenmez sistemi uygulanacaktır. Gruplarında 1. ve 2. Olanlar sıfır, 3. ve 4.Olanlar bir, 5. Olanlar 1 yenilgi ile play offlara başlayacaktır.

Grup maçları sonunda grup sıralamasında süper ligde ilk 5, 1. Ligde ilk 5, 2.Ligde ilk 5 arasında olan oyuncular play off oynar. Süper lig ve 1. Lig grubunun en alt 5’inde olan oyuncular küme düşer.

DİKKAT!!!

Süper Lig, 1 Lig ve 2. Lig tüm maçlar 9 sayı üzerinden oynanacaktır. Saat kullanılan maçlarda oyundaki sayı başına 80 saniye hamle başına 12 saniye oyun süresi uygulanır…

Süper lig ve 1.ligde saat kullanımı mecburidir. 2.Ligde oyuncuların anlaşması durumunda saatle oynayabilirler. Anlaşamamaları durumunda saatsiz oynama kuralı geçerlidir. Bu kural sadece 2.lig ve yan oyunlar için geçerlidir.
LİG SIRALAMASI VE AVERAJ:

Hükmen mağlubiyet alan oyuncu, averaj hesaplamaları yapılırken, aynı puana sahip diğer oyunculara göre en kötü averaja sahip olarak değerlendirilecektir.

İKİLİ AVERAJ:

İki oyuncu aynı puanla ligi tamamladığında ikili averaj dikkate alınacak, iki oyuncunun aralarında yapılan maçta galip gelmiş olan oyuncu rakibine ikili averajda üstünlük sağlayarak, üst sıraya çıkacaktır.

ÇOKLU AVERAJ:

Üç ve daha fazla sayıda oyuncu aynı puanla ligi tamamladığında sadece kendi aralarında yaptıkları maçların sonuçları dikkate alınarak sıralama oluşturulur. En iyi puan ve skor averajına göre sıralama belirlenecektir. Burada da  eşitlik var ise ALINAN TOPLAM SAYI sıralamasına göre sıralama yapılacaktır. Tüm verilerde eşitlik var ise en son genel averaja bakılacaktır. SEZONA KATILIM KURALI: Sezona katılan üye ve oyuncular İzmir Modern Tavla Kulübü’ nün karar ve kurallarına uymadığı takdirde üye veya oyuncu kaydının silineceğini bilerek sezona katılım sağlarlar.